Jezioro Barlineckie oraz ryby
znajomego:
Powiadom znajomego:
Jezioro Barlineckie.
Jezioro Barlineckie – jezioro w zachodniej Polsce w woj. zachodniopomorskim, w pow. myśliborskim, w gminie Barlinek, na Pojezierzu Myśliborskim. Jezioro położone jest w urozmaiconym terenie, wśród pagórków porośniętych lasami i pociętych jarami. Brzegi są wysokie i miejscami urwiste. Od północnego zachodu zachodu akwen otaczają zabudowania Barlinka z dużą plażą, kąpieliskiem i ośrodkiem sportów wodnych. Jezioro posiada kilka wysp (Łabędzia, Sowia, Nadziei, Zielona) i wiele wypłyceń w urozmaiconym dnie. Akwen zasilają liczne źródła i drobne cieki wodne. Najatrakcyjniejsze źródełko Boży Dar leży na południowym brzegu przy tzw. Polanie Lecha.
Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 250,0 ha przez 259,1 ha do 267,6 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 56,6 m n.p.m. lub 57,0 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 7,1 m, natomiast głębokość maksymalna 18,0 m. Jest długie na niemal 4 kilometry i szerokie na ponad 2 kilometry. Odpływem jeziora jest rzeka Młynówka, która na północy łączy się z rzeką Płonią.
W oparciu o badania przeprowadzone w 2001 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości.
Na jeziorze obowiązuje zakaz pływania na silnikach spalinowych.
Dookoła Jeziora Barlineckiego prowadzi zielony szlak pieszy, inny (czerwony) prowadzi z Barlinka, przez Okunie, Moczydło do wsi Lipy. Jezioro leży na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.
Największym, najbardziej malowniczym i najlepiej zagospodarowanym pod względem turystycznym jeziorem w gminie Barlinek jest Jezioro Barlineckie. Jednak chyba mało kto wie, że w gminie są aż 32 jeziora o powierzchni powyżej 1 hektara. Ponadto jezioro posiada Aerator- opis niżej:
Firma Aerator została założona w 2001 roku przez prof. Stanisława Podsiadłowskiego, celem wdrażania nowych technologii rekultywacji jezior, opracowywanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Urządzenie zasilane jest dzięki energii czerpanej z siły wiatru. Aerator dostarczając tlen wspomaga samooczyszczanie się wody i nie dopuszcza do jej zakwitania. Nie oczyści on jednak zalewu z bakterii typu coli. Urządzenie posiada wbudowaną instalację do dozowania siarczanu żelaza, a tym samym mineralizacji fosforu - odpowiadającego za zakwity glonów sinicowych.
Pliki do pobrania
-
5162-pliki-ryby-jeziora-barineckiego.jpg
- 1.27 MB
Menu
-
Wróć do Nasze Koło -
Nasze Koło -
Aktualności -
Komunikaty o zawodach -
Zarybianie -
Ciekawe wiadomości -
Władze koła. -
Humory wędkarskie. -
Jezioro Barlineckie oraz ryby -
Leszcz. -
Lin. -
Płoć. -
Wzdręga. -
Karp. -
Karaś. -
Krąp. -
Skarbnik - przyjmowanie opłat. -
Pogoda. -
Wędkarska etyka. -
10 Przykazań Wędkarza. -
Mapy Jeziora Barlineckiego. -
HISTORIA. -
Historia Uchwała VII. 1947 rok. -
Utworzenie Koła nr 2, pierwszy zarząd Koła.